wordpress temel eğitim

Yazar: 24 Şubat 2019

WordPress’te Doğru Tema Seçimi ve Yüklemesi

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Her türlü site yapımında kullanılır. Bu tarz siteleri oluşturarak çok farklı alanlarda hizmet verebilir ve kendinizi herkese tanıtabilirsiniz. Bu yüzden WordPress temalarının her biri farklı bir pazara seslenir. Bu yüzden doğru tema seçimi oldukça önemlidir. Temanız bu alanda web sitenizin içeriğiyle uyumlu olmalıdır. Mesela politika ya da sosyal sorunları ortaya koyacağınız bir blog sitesi açmak istiyorsanız temanız da okunabilir bir tema olmalıdır.

Çok sayıda WordPress teması yüzlerce özelleştirme seçeneği sunar. Eğer bu kodlamayı doğru bir şekilde yapmadıysanız daha sonra tema değiştirmek ya da farklı WordPress plüginleri kullanmak size külfet olabilir. Bu yüzden elinizdeki temayı mecburen kullanmanız gerekir ya da geliştiricilik işi yapan kişilere tema değiştirmesi için ekstra ücret ödemeniz gerekir. Diğer yandan da WordPress temaları harika görünürken siteniz inanılmaz derecede yavaş kalabilir. Başta da Google olmak üzere hiçkimse yavaş çalışan siteleri sevmeyecektir. Bu yüzden de sitenizi hızlandırmak adına WordPress site hızlandırma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

WordPress tema eklemesi için ilk yöntemde /wp-admin yönetim panelinden görünüm<temalar< yeni ekle menüsünü izleyerek karşınıza gelecek hazır temalara ulaşabilrsiniz. Temalardan birini seçme yoluyla kurabilir ya da arama bölümünden arama yapma yoluyla kurulum yapabilirsiniz. İstiyorsanız da zip dosyanız varsa Tema Yükle menüsüne girerek yükleme yapabilirsiniz. Yüklediğiniz temayı aktif etmek için Görünüm< temalar menüsü üzerinden etkinleştir butonunu tıklayarak yüklediğiniz temayı etkin hale getirebilirsiniz.

WordPress teması ekleyebilmek için başka bir yöntem de uygulayabilirsiniz. FTP bu konuda size yardımcı olacaktır. FileZilla gibi programlar sayesinde sitenizin giriş bilgileriyle giriş yapabilirsiniz. daha sonra da public_html ya da wwwzwp-contentz theme adımlarını izlemeniz gerekiyor. Daha sonra indirdiğiniz temayı klasöre çıkartıp themes klasörüne sürükleyerek bırakmanız gerekiyor. Programın alt bölümünde yer alan Kuyruktakiler sekmesine girerek işlem tamamlandığında WordPress yönetici paneline bağlanabilirsiniz. Buradan yine Görünüm<temalar adımlarını izleyerek yüklemeyi başardığınız temayı bulup etkinleştirme işlemi için tıklayabilirsiniz. Bu yöntemi izlediğinizde temanız artık yüklenmiş olacaktır. WordPress tema yüklemesi için birçok yöntem ve program bulunur.