wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

WordPress Temel Eğitim

WordPress Temel Bilgiler

WordPress, PHP programlama dili ve MySQL veri tabanı kullanarak oluşturulmuş ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir web sitesi içerik yönetim sistemidir. WordPress sistemi sayesinden kişisel bilgisayrlarınız ya da kişisel web sunucularınız ya da paylaşımlı bir hosting hesabınızdan sitenizi yönetebilirsiniz.

Günümüzde hosting firmaları WordPress uygulamasına özel paketler sunar ve yönetim panellerinde otomatik olarak WordPress kurulumu için yazılımlar barındırır. Bu yönden de WordPress kurulumu çok basittir. WordPress kurulumunu otomatik olarak sağlayan bir firmadan hosting paketi ve lan adı aldıktan sonra 10 ya da 15 dakika sonra web sitenizi yayına hazır hale getirebilirsiniz.

WordPress ne işe yarar?

WordPress bologlar da dahil olmak kaydıyla çok sayıda farklı türde web sitesi oluşturma ve tüm içeriği yönetme şansı sağlar. Web sayfaları, yazılar oluşturularak yayınlanabilir, gerektiği zaman düzenlenebilir. Video ve resim gibi medyalar da yönetilebilir. Kullanıcı yönetimi sayesinde istediğiniz gibi yetkilendirme de yapabilirsiniz.

WordPress Neden Bu Kadar Popüler ?

Kullanımının kolay olması WordPress uygulamasının bu denli popüler olmasının en büyük sebebidir. Joomla, Drupal, Open Blog gibi çok sayıda kaynak kodlu, ücretsiz içerik yönetim sistemi bulunur. Bunların hepsi web sitesinin kullanımının kolay olduğu uygulamalardır. Çoğu da PHP ve MySql kullanır ve açık kaynak kodlu olarak dağıtır. Ancak WordPress yıllardır diğerlerinden sıyrılarak en çok kullanılan web sitesi içerik yönetim sistemidir.

WordPress CMS tamamen ücretsizdir. Tüm güncellemeler ve yeni özellikler tamamen ücretsiz olarak size sunulur. Bu özellik de site kurma maliyetinizi azaltır. Ayrıca sitenizi geliştirmek için kullanacağınız yeni özellikler, yetenekler kullanmanız gerekir. Eklemeyi düşüneceğiniz özellikler karşısında ödemeniz gereken yeni ücretler söz konusu olabilir. Ancak WordPress bu özellikleri eklentiler yoluyla sağlar. İlk baktığınızda diğer CMS’lerde eklenti ya da modüllerin ücretsiz olduğu gerçek olsa da WordPress en kaliteli ücretsiz eklenti hizmetini verir.  İlk aşamada her ne kadar bu eklentiler önemsiz gibi algılansa da sitenize eklemek istediğiniz bir özellik yüzünden ücret ödeyebilirsiniz. Bu yüzden WordPress uygulaması oldukça ideal bir uygulamadır.