wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

WordPress Site Yedekleme

WordPress site yedekleme, verilerinizin kaybolmasını engeller ve verileri yedekleyerek web sitenizi istediğiniz zaman geri yüklemenizi sağlar. UpdraftPus ve Backupbuddy gibi sitenizin bir yedeğini oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda eklenti bulabilirsiniz. Burada ise WordPress sitenizi kolayca yedekleme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

WordPress sitenizi nasıl yedekleyeceğinizden önce ne zaman ve ne kadar sık olarak bunu yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü sitenizin hangi kopyalarının oluşturulduğuna dair düzenli bir programlama yapmanız yerinde olur. Böylece geri yüklemeniz gerekirse, yeni bir yedek kullanabilir ve iş kaybınızı en az seviyeye çekebilirsiniz. Ama program her site için farklı olur. Yeni içeriği haftada üç kez yayınlanan ve günlük çok sayıda yorum gönderen bir blog oldukça kısa aralıklarla yedekleme yapılmaya ihtiyaç duyar. Aynı durum izlenmesi gereken işlemlerin ve kaybolmaması gereken diğer önemli verilerin  bulunduğu bir e-ticaret sitesi için de geçerli bir durumdur.

Bir WordPress kullanıcısı olarak, WordPress dosyaları ve veritabanınızı düzenli bir şekilde güvenli bir yere yedeklemeniz gerekir. Bir kaza, kötü niyetli bir saldırı ya da başka bir sebebe bağlı olarak veri kaybını oluşabilir. Bu durumda ise düzenli yedekleme yapan kullanıcılar sıkıntı yaşamaz. Bu sayede web sitenizin tamamı hackenmiş, bozulmuş ya da silinmiş olsa da dosyalarınız ve veri tabanınız kolayca geri yüklenebilir. Bu yedekleme çok sayıda konuma kaydedilebilir. Yedeklemelerinizden biri bozulduğunda sitenizi kolayca kurtarabileceğiniz bir başka yedeğe böylece ulaşabilirsiniz. Geniş bir içerik yelpazesi olan siteniz varsa ve düzenli olarak içerik ekliyorsanız, otomatik yedeklemeler ayarlamanız gerekir. Ama, WordPress sitenizi sık sık güncellemiyorsanız WordPress yedekleme eklentileri sayesinden manuel yedeklemeler de yapabilirsiniz. WordPress yedeklerimizi oluşturmak ve geri yükleme işlemi yapmak adına gereksinimlerinizi karşılayacak doğru eklentiyi seçmeniz önemlidir. Hangi WordPress dosyalarınızı yedekleyeceğinizi bilmenizde yarar var:

  • Çekirdek WordPress dosyaları
  • Wp içerik klasöründeki dosyalar (temalar, eklentiler ve yüklemeler)
  • WordPress yapılandırma dosyaları
  • WordPress veritabanı

Bu eklentiler öncelikle yedeklemeniz gereken dosyalardır. Bu sayede olumsuz bir durumla karşılaştığınızda hiç sıkıntı çekmeden kolayca yedeklediğiniz dosyaları geri getirerek çabanızı kurtarmanız mümkündür.