wordpress logo

Yazar: 14 Mayıs 2020

WordPress Site Nasıl Kurulur

“WordPress Site Nasıl Kurulur” konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Öncelikle bir alan adı ve iyi bir hosting satın almanız gerekmektedir.

Hosting aldığınız firma sizlere hostinginize ait dns adresleri verecektir. Bu dns adreslerinizi alan adınıza girmeniz gerekmektedir. DNS girme işleminiz tamamlanınca web siteniz kuruluma hazır olacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus ise dns değişikliği 24 saate yakın sürede gerçekleşmektedir. Eğer alan adınızı iyi bir firmadan aldıysanız bu alan adı daha hızlı yönlenir. Cep telefonunuzu modem gibi kullanacak olursanız dns adreslerinizin oturdugunu göreceksiniz. GSM oparatörleri dns değişikliklerini daha erken görür bu nedenle siteniz dns değişikliğinden sonra daha hızlı açılır.

Sonrasında sıra geldi sitenizin oluşturulmasına wordpressin kendi web sitesinden wordpress dosyalarını indirin bu indirdiğiniz dosyaları kullandıınız hosting paneli panel cpanel ise publichtml klasorunun içine plesk panel ise httpdocs klasörünün içine atın ve sipli dosyayı burada açın. dikkat emeniz gereken klasör seşlinde açılmasın komple bütün dosyaları görün.

Sonrasında sıra geldi database oluşturulmasına. Öncelikle hostingimizden veri tabanı yazınısına tıklıyoruz ve buradan veri tabanı olusturuyoruz.

Sonrasında aynı yerden kullanıcı adı ve şifre oluşturuyoruz.

en son işlem ise bu ikisini eşleştiriyoruz.

add tuşuna basınca

tüm seçeneklerin seçili olduğuna özen gösterin

En son işlem ise wordpress kurulumu alan adınıza tarayıcınızdan giriş yapınca wordpress başlangıç ekranı çıkacaktır. Buradan sizlere sorulan veri tabanı kullanıcı adı kısımları doldurarak wordpress sitenizin kurulumunu tamamlayabilirsiniz.