wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

WordPress Sayfa, Yazı ve Menüler

WordPress sitenizde menü oluşturma işlemi basittir. Kolay bir gezinmenin ilk adımı wordpress menü ekleme işini doğru yapmaktır. WordPress menü düzenleme, wordpress menüye sayfa ekleme, wordpress menü oluşturma gibi işlemler bu uygulamadan verim almanız için önemlidir.

WordPress sitesi kurulduktan sonra ilk olarak menü eklemeniz gerekiyor. Bilinen menü sistemi yerine daha profesyonel bir menü görünümü kurmak için WordPress menülerinin eklentileri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Sitenizde yer alan WordPress temaları sizlere çok sayıda menü alanı sunar. Size basit menüler ya da çok daha detaylı menüler sunacak temayı bulabilirsiniz. Bu yüzden tema seçimini ihtiyacınıza göre yapmalısınız. WordPress menü oluşturmadan önce menüde yer alacak sayfa ve yazılar gibi ayrıntıları hazırlamanız gerekir. Bir wordpress temasında üç kısım bulunur:

  • Birinci menü anasayfa ve kategorilerinizin yer aldığı bölüm olması doğru olur. Bu menü daha dikkat çekici ve herkesin hemen göreceği bir menüdür. Bu yüzden sitenizdeki ana elemanlar burada olmalıdır.
  • Üst menüde genel olarak sitenin en üstünde yer alan menüdür. İletişim, hakkımızda, sıkça sorulan sorular gibi sayfa çıkışlarının burada olması daha doğru olur.
  • Alt menü ise sitenizin en altındaki bölümdür. Burada gizlilik politikası, kullanım koşulları, site haritası ve reklam ile tanıtım gibi link çıkışı yapacağınız dış sitelerle olan bağlantılara da yer verilebilir.

Menü ayarlar bölümünde ise hazırlanan menünün nerede yer alacağı seçilebilir. Ayarlama işleminiz bitince de menü kaydet bölümünde tek tıklamayla tüm menü işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde yazılar, özel bağlantılar, kategoriler ve sayfalar alanlarındaki elemanları da istediğiniz her menü alanına eklenebilir. Bu mantıkla hareket ettiğinizde WordPresss uygulamanıza istediğiniz gibi menü ekleme işlemi yapabilirsiniz. Aslında son derece basit bir işlemdir. Bu işlem ise WordPress uygulaması üzerinde sayfa ve yazıları düzenleyerek sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Unutmayın WordPress sitenizden daha çok sayıda rakibiniz olduğu için sizin tercih edilmeniz gerekiyor. Bunu da ilgi çekici ve güzel bir menü sayesinde ortaya çıkabilir. Kullanışlı bir menü ve sayfalar kullanıcıları size çeker.