X
wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

WordPress Kurulum ve Ayarları

WordPress Kurulum ve Ayarları

WordPress kurulum hazır şablonu full paket olarak size gelir. İçinde de çok sayıda popüler eklentiyle birlikte performans ve güvenlik için de optimize edilir. WordPress Cloud Server kurulumu 10 saniye gibi bir sürede gerçekleşir. Sunucuyu yönetmek için ücretsiz webmin kontrol kanelini kurmanız gerekir. Sunucu kurulumu ve WordPress ayarları ile ilgili tüm detayları bilmeniz gerekir.

Şablon Seçimi ve Sunucuya Erişim

İlk etapta sunucu şablonu olarak WordPress’i seçmeniz gerekiyor. Mevcut sunucunuzu WordPress sunucuya çevirmek istiyorsanız müşteri panelinde yer alan Yeniden Kur butonu sayesinde sunucuyu istediğiniz bir şablon ile tekrar oluşturmanız mümkündür. Siparişi tamamladıktan sonra sunucu otomatik başlatılır. Eğer sunucu başlamadıysa ya da yeniden kurum yaptıysanız müşteri panelinde yer alan Başlat butonuyla sunucuyu başlatabilirsiniz. Sunucu yapılandırılması için no VNC konsolu kullanarak sunucuya erişmeniz gerekiyor. Gerekli işlemler için müşteri panelinde bulunan noVN Konsolu butonuna tıklayarak sunucuya erişebilirsiniz.

 MySQL Veritabanı Root Şifresi

Sunucuya giriş yaptıktan hemen sonra ilk kurulum sihirbazı sizden WordPress Server kurulumunu tamamlamanız adına bazı bilgileri isteyecektir. İlk etapta mySQL rott şifresi belirlemelisiniz. Bu uygulama için istediğiniz şifreyi yazarak işleme devam edebilirsiniz. Şifreyi yazdıktan sonra karşınıza gelecek olan Confirm Password bölümünden şifreyi tekrar yazmanız gerekiyor. Daha sonra ise WordPress admin hesabı için şifre yazma işlemini gerçekleştirerek enter tuşuyla devam edebilirsiniz.

WordPress Admin Şifresi

WordPress admin şifresini yazdıktan hemen sonra karşınıza gelen Confirm Password ekranından şifreyi yenileme yoluyla devam etmeniz gerekiyor.

WordPres Admin E-mail Adresi

WordPress Email ekranı admin hesabınız için kullanacağınız admin e-mail adresini girerek enter tuşuna bastığınız bölümdür.

 Ek Hizmetlerin Yapılandırması

WordPress Email ayarları geçtiğinde Tumkey Linux tarafından sunulan ek hizmet ayarları karşınıza çıkar. Skip butonuna basarak bu adımı geride bırakabilirsiniz.

Güvenlik Güncellemelerinin Yüklenmesi

Son adım olarak da yeni kurmuş olduğunuz sistemi güncellemek adına Install butonuna tıklamalı ve sunucuyu güncellemelisiniz. Güncelleme işlemleri birkaç dakikada bitecektir. Güncelleme bittiğinde size ekran sunucu bilgileri sunulur ve kurulum tamamlanmış olur. Gerekli bilgileri not almanız yerinde olur.