wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

WordPress Gerekli Tema Eklentileri

WordPress Gerekli Tema Eklentileri

WordPress için gerekli tema eklentilerine ulaşabilirsiniz. WordPress kullanıcıları için oldukça fazla sayıda özellik ve esneklik sunar. Bu yüzden wordpress eklentilerinden yararlanmanı yerinde olur. WordPress tema eklentileri site yöneticilerine özelleştirme seçeneği sunar. Genel olarak ücretsiz versiyonlar işinize yarasa da bazı durumlarda Premium versiyonları da satın alabilirsiniz.

Hummingbird

Sitenize gelen ziyaretçiler tıkladıkları sayfanın yüklenmesi için beklemeden çıkabiliyorlar. Google site içi seo kriterlerinde sayfa yükleme süresinin 2 sn olması önerilir. Önbellekleme sitenizi hızlandıran bir yoldur. Hummingbird eklentisi kolayca ek yardım almadan siteniz hızlanacaktır. Bu tema eklentisi sitenizi tarar ve analiz ortaya koyar. Sitenizin hızının toplam puanını görerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

W3 Total Cache

WordPress için site hızı önceliğinden dolayı bu eklenti önemlidir. Diğer eklentinin tüm görevlerini üstlenir ve tamamen ücretsizdir. Sürekli yaptığı güncellemeler sayesinden en çok tercih edilen önbellekleme eklentisi olmayı başarmıştır. Bu uygulama site hızınızı oldukça arttırır. Bunu da dinamik olarak oluşturduğu HTML dosyalarını eklentiler sayesinde tarayıcınıza kaydederek yapar.  Önceden oluşturulan verileri kullanarak sitenin hızlı açılmasını sağlar.

Defender

WordPress web sitesi için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yüzden bilgisayar korsaları da bu uygulamanın içine sızmak için siteye kötü yazılım bulaştırır. Bu yüzden tek bir tıkla size kazanç getiren siteye el koyabilirler. Bu açıklar ise genel olarak ücretsiz WordPress temaları ve eklentilerin zayıf kodlamaları yüzünden olur. Defender eklentisi güvenlik açıklarını sürekli tarayarak sitenizde olan açıkları size bildirir. Kolayca açıkları da ortadan kaldırabilirsiniz.

Jetpack

Bu uygulama wordpress siteniz için güçlü özellikler barındırır. Gelişmiş güvenlik, site performansı, çok sayıda içerik aracı ve ziyaretçi katılım özelliklerini barındırır. Ek özellikler arasında spam içermeyen yorum, sosyal paylaşım, yayın ve daha fazla özellik bulunur. ayrıca telefon ve tablet için tasarlanan hafif ve duyarlı bir mobil tema seçeneği sunar.

Akismet

Bu uygulama sitenize atılan yorumlardan spam riski olanları filtreler. Yorumlar otomatik olarak iletilir ve gerekli kontrolleri sistem yapar. Yorum yapan kullanıcıların tüm yorumları daha önce sisteme yakalandıysa olumlı ya da olumsuz çetele listesine girer.