Yazar: 8 Eylül 2019

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı, internet sitelerinin tasarımından sorumlu kişidir. İnternet sitelerinin kullanıcı dostu, görsel açıdan çekici, kolay kullanılır ve kullanıcı deneyimi odaklı olmasını sağlamak için çalışırlar.

Web tasarımcıları, web sitesi tasarımının her aşamasında yer alırlar. Genellikle, bir müşterinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamak için toplantılar düzenlerler. Bu toplantılarda, müşterinin web sitesinde ne tür içeriklerin olacağı, renklerin neler olacağı, logonun tasarımı, kullanılacak yazı fontları, sayfa düzenleri, menüler gibi konular hakkında fikir alışverişinde bulunurlar.

Web tasarımcıları, web sitelerinin grafik tasarımı, düzeni ve kullanıcı deneyimi tasarımı için gereken diğer unsurların seçiminde ve uygulanmasında da görev alırlar. Bu unsurlar arasında görsel öğeler (resim, video, grafikler), metinler, butonlar, formalar, menüler ve navigasyon sistemleri gibi birçok farklı öğe yer alabilir.

Web tasarımcıları ayrıca, web sitesinin teknik yönünden de sorumludurlar. Bu kapsamda, sitenin programlama dilleri, sayfa hızı, kullanıcıların siteye erişiminde herhangi bir sorun yaşamaması için gerekli önlemler gibi konularda da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Web tasarımcıları, genellikle Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Sketch, Figma ve diğer grafik tasarım araçları gibi tasarım araçlarını kullanırlar. Ayrıca, HTML, CSS, JavaScript ve diğer programlama dilleri gibi teknik becerilere de sahip olmaları gerekmektedir.

Web tasarımcıları, genellikle ajanslar, şirketler, serbest çalışanlar veya kendi web tasarım ajanslarını işleten kişiler olarak çalışabilirler.

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarım, web sitenizin HTML diline çevrilerek internet tarayıcılarına uyumlu hale getirilmesidir. Bu çalışma birçok bileşeni barındırmaktadır. Bu işi yapan kişiye de web tasarımcısı denir. Web tasarımcısı ne iş yapar, sorusunu sizler için açıklayacağız;

Tasarımcı; estetik çalışmalarla, belirlediği hedefe, mevcut tasarım ögeleriyle web siteniz üzerinden ulaşan kişidir. Yani bir web sitesini yönlendiren, tasarlayan ve düzenleyen görevlidir. Yapılacak çalışmalar sonucunda web sitenizin oluşum süreci tamamlanır. Daha sonra kullanıcılar da arama motorları üzerinden web sitenize ulaşırlar.  Web tasarımı yapan kişiye web master da denir. Bu kişiler bağımsız olarak ya da bir web tasarım şirketi üzerinden çalışmalarını yürütürler.

Web Tasarımcısının Özellikleri

 • Ajans ya da pazarlama bölümlerinde tasarım alanında kariyer yapmak istemelisiniz.
 • Üniversite mezunu olarak ajans ve kurumsal şirketlerin pazarlama bölümlerinde kurumsal bir yapı oluşturmak adına çalışmalar yürütebilmelisiniz.
 • Görev yaptığınız şirket için çalışmalarınız firmanın pazar payına kilit katkı yapmalıdır.
 •  Bilişim sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeli, programlama işlemlerine hakim olmalı, kaliteli görsel tasarım ögeleri oluşturabilmeli ve web tabanlı yazılımları üretebilmelisiniz.
 • Görsel tasarım bölümünde kendinizi geliştirerek; internet ve bilgisayar ortamındaki programlama konusundaki trendleri takip etmeli ve kendinizi bu alanda sürekli olarak geliştirmelisiniz.
 • Bilginizi uluslar arası sertifikalar ile belgeleyerek, ülkemizden ya da başka bir ülkeden kariyer yapmak istemelisiniz.

Web  Tasarımcısı Ne Yapar?

Bir web tasarım işi yapan web tasarımcısı şu görev tanımına sahiptir:

 • Web tasarım sürecinin tüm ana ilkelerini bilir.
 • HTML ve CSS gibi işaretleme dilleri kullanarak web sitesi oluşturur. Oluşturduğu siteleri sektöre uygun olarak biçimlendirir.
 • Dijital görüntü işleme yazılımları sayesinde web sitesinde kullanacağı görselleri düzenler.
 • Ajans çalışmalarında kurumsal imaj ortaya çıkarmak adına planlama yapar.
 • Web siteleri için ilgi çekici içerik ve animasyonlar hazırlar.
 • Standart olan içerik yönetimi sistemlerini yakından bilir.
 • Bir web sitesinin tüm proje aşamalarında etkin bir rol alır.

Web tasarımcısı, ülkemizde her geçen gün bilinirliğini arttıran bir meslektir. İnternetin bu şekilde ilerleyeceğini düşünürsek bu alanın geleceğin en etkili mesleklerinden biri olacağı aşikardır.