Yazar: 8 Mayıs 2016

Web tasarımcılığı nedir?

Web tasarımcılığı nedir?

Sanal ortamlarda yani internetin olduğu tüm cihazlarda kişi ya da kurumların kendilerini anlatma, tanıtma veya ürün ve hizmetlerini sergilemek gibi amaçlarla hazırlanan sistemlerin genel adı web sitesidir. Web sitesi kurma ve yönetme süreci de web tasarımı olup , bu işle meşgul kimselere de Web tasarımcı denilmektedir.

İnternetin günlük hayata iyice yerleşmesi ile birlikte insanlar bulundukları yerde tek bir tuşla tüm bilgilere ulaşabilmenin rahatlığını tercih etmektedir. Bu da firma ya da kişilerin ürünlerini ve hizmetlerini Web siteleri aracılığı ile insanlara en iyi şekilde ulaştırma ihtiyacını doğurmuştur. Hem kendilerini hem de ürün ya da hizmetlerini en iyi şekilde anlatmak adına çeşitli görselleri, teorik ve teknik bilgileri web sitelerine yüklemektedirler . Hem kendini tanıtmak hem de sanal mağazalarda ürün ya da hizmet satabilmek açısından web sitesi tasarımları ve web tasarımcılığı son derece önemlidir. Web sitesinin bir vizyon ve Prestij aracı olduğu düşünüldüğünde konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Web sitesi tasarımı, kurumların kendilerini doğru anlatabilmeleri açısından çok önemlidir. Bu nedenle sitede tanıtılacak ürün ve hizmetlerin, anlaşılır bir dille anlatılması, uygun görsellerin seçilmesi, site görsellerinin kullanıcıyı yormaması, kullanım kolaylığı tanıması, güvenliğin ön planda tutulması gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. Web siteleri e-ticaret amacıyla kullanıldıklarında ,somut mağazaların aksine pek çok açıdan tasarruf sağlayacağından, karlılığı arttıracak birer anahtar olacaktır. Daha birçok açıdan avantajlar sunan Web siteleri, aynı zamanda potansiyel müşteriler için çok iyi bir reklam aracıdır. Özellikle arama motorlarında ilk sayfalarda çıkabilme başarısı gösteren Web siteleri, beklentileri karşılayabilecek ve sahibine ciddi getirileri olan siteler olacaktır.