Thor Trucks rakip oldu

Los Angeles merkezli Thor Trucksın tasarladığı Transformers vari TIRı, Tesla Seminin yeni rakibi olacak.
15 espas 2017 Cuma 09:47

ABDli şöhretli girişimci Elon Muskın 16 Kasımda tanıttığı elektrikli TIRı Tesla Semi, taşımacılıkta bilinmeyen eş devir açmaya hazırlansa da pazarın hiçbir hâkimi olacak gibi görünmüyor. İsmini İskandinav mitolojisindeki yalabık tanrısı Thorun, Marvel Comicsteki süper yiğit karakterinden saha Thor Trucks, 2019da piyasaya sürmeyi hedeflediği elektrikli TIR modeli ET-Oneın prototipini görücüye çıkardı.

İLK ÜRÜNÜ 150 BİN DOLARA SATILDI

25 yaşındaki girişimci Dakota Semler türünden Los Angelesta kurulan şirketin ilk ürünü ET-Oneın 480 kilometre menzili var okunuşu 37 bin kilograma varan etki taşıyabiliyor. Aracın başlangıç fiyatı ise 150 bin dolar. Tesla Semi göre açıklayan fiyatlar ise 5 bin dolar güvenmelik vererek sipariş listesine girilmesinden sonra, 480 kilometre menzilli vasıta amacıyla 150 bin, 800 kilometre menzilli versiyon amacıyla ise 180 bin dolar.

Önünde Transformers evreninde Decepticonların işaretini andıran eş logo bulunan TIR, ananevi dizel motorlu kamyonlara kıyasla daha düşük işletim maliyeti vadediyor.

17 şahsiyet MÜHENDİS EKİBİ ÇALIŞIYOR

Yılda 940 bin sayı üretilen yarı-TIR sektöründe mekân kapmaya çalışan Semler, Bloomberge yaptığı açıklamada "Herkes benzer Transformers ürettiğimizi zannediyor" dediği şirketini kendi cebinden fonladı. Ancak şirkete neden denli para harcadığını açıklamıyor. Semlerın Boeing, elektrikli otomobil üreticisi Faraday & Future ve Çinin canlılık devi BYD Autodan alma olan 17 şahsiyet mühendis ekibi, şimdilik modifikasyon odaklı çalışıyor. Yani bulunan dizel motorlar çıkarılıp, yerine elektrikli motorlar montaj ediliyor. Ancak Thor Trucks da Tesla gibi zat bataryalarını meydana getirmek göre araştırmalara başladı.

YUKARI