Yazar: 8 Ekim 2019

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım; duyarlı ve uyumlu bir web sitesi tasarlama demektir. Bir süredir adı sıkça duyulan web tasarım yöntemi, 2010 yılından kendine yer buldu. Kısa bir süre önce de tüm dünyada ve ülkemizde hızlı bir gelişme sürecine girdi. Responsive tasarım; web sitenizin mobil cihazlardan ve tabletlerden girildiğinde site içindeki resim, yazı ve diğer bileşenlerin ekran genişliğine göre ayarlanarak kullanıcılara uygun formatta sunulması ile ortaya çıkar. Genel olarak desktop, tablet ve mobil uyumlu olarak 3 farklı planda tasarlanmaktadır.

Web sitenize mobil cihazlardan giriş olduğunda ziyaretçiler siteyi görüntüleme ve vakit geçirmekte zorluk çekerler. Giriş yaptıkları site responsive ya da mobil uyumlu değilse, okuyacakları alanı yakınlaştırmaları gerekir ve sadece kısıtlı bir bölümü aynı anda ekrana getirebilirler. Bu durum da çok büyük bir kullanım zorluğu doğurur. Sitenin menülerini tıklamak ve ayrıntılı olarak incelemek imkansız hale gelir. Bu sitelerde genellikle kimse vakit geçirmek istemez. Ancak Responsive web tasarım  çalışması yapılmış siteler daha çok kullanıcı çeker.

Responsive Web Tasarımın Faydaları Nelerdir?

Responsive web tasarım şüphesiz ki, kullanıcılara birçok fayda sağlamaktadır:

Kolay Kullanım: Bu özellikte bir sitenin en büyük faydası kolay kullanılmasıdır. Ekranında bir büyütme gerçekleştirmeden sadece parmak hareketleriyle vakit geçirebilirsiniz.

Kolay Bakım: Bu çalışmanın yapıldığı sitelerde her çözünürlük için ayrı bir tasarım yapmanıza gerek yoktur. Tek bir Responsive web tasarım  ile tek bir domain altında tüm cihazların çözünürlük beklentilerini karşılayabilirsiniz. Bu da web sitenizin bakımını kolaylaştıracaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu: SEO için de bir kriter olan bu tasarım ile siteniz arama motorlarından üst sıralara daha kolay gelecektir. URL yapısı aynı kalacağı için arama motorlarında yükselme hızınız artacak ve müşterilerinize daha kolay ulaşabileceksiniz.

Düşük Maliyet: Birden fazla web sitesi kurmanıza gerek yoktur. Bu tasarım çalışması ile düşük bir bütçe ile kaliteli bir web tasarım elde edebilirsiniz. Böylece hosting ve domain gibi farklı maliyetleriniz olmaz. Bu tasarımlar yapılırken HTML5 ev CSS3 yüz kodlama dilleriyle oluşturulur.