Yazar: 22 Ekim 2018

Photoshop CS6


PHOTOSHOP CS6

Photoshop CS6 başlangıç rehberine hoş geldiniz. Dünyanın en iyi fotoğraf düzenleme programı olan Adobe Photoshop ta ki temel teknikler ele alınmaktadır. Photoshop CS6 ile beraber gelen yeni arayışı kullanımı photoshop’un içinde olan minibüs panel kullanımı fotoğrafın temellerinden fotoğraf ve çalışma alanı boyutlandırma fotoğraf düzenleme panelleri ve araç kullanımı aynı zamanda kaydetme seçenekleri ile ilgilidir. Tüm detayları bu eğitim setinde bulabilirsiniz.

Photoshop ilk açtığınızda görmüş olduğunuz gibi bu ara izle gelmekte orta tarafta bizim çalışmalarımız var. Sol tarafta yerde sıklıkta kullanacağımız araçlar linkimiz yer almaktadır. Seçtiğimiz araç ile ilgili özelliğinizi yukarıda optionslar da yer almaktadır. Sağ tarafta sıklıkla kullanacağımız para veririz yer almakta,orta tarafta herhangi bir fotoğraf atacağım açtım. Fotoğrafları seçme halinde göstereceğim yukarıda far menüsü altında olsun tanıyor açıp, herhangi bir fotoğraf seçiyorum. Open butonuna bastığım da fotoğraflarım çalışmalarında açılacak açılan fotoğrafları arasında sekmeleri tıklayarak geçiş yapabilirim. Aynı zamanda sekmeyi tutup bir öncesine kaydı da biliyorum. Photoshopta en çok kullandığımız panellerden birisi araçlar paneli nedir. Sol tarafta gördüğümüz paneliniz ve araçlar tuz tanedir yazmış olduğu için araştırınız burada yer almakta seçtiğimiz aracı özellikleri yukarıda options var da yer almaktadır. Örneğin type seçiyorum yazımı yazıyorum hangi fontta yazmak istediğimi options var da bana soruyor. Hangi fontta yazmak istersen aynı zamanda Punto de yerim araçlar panelinde hangisini seçersek seçelim yukarıda bizi özellik olarak ekstra bir options var sunulmuştur. Aynı zamanda seçtiğimiz aracın altında da benzer özellikler yer almaktadır. Görmüş olduğunuz gibi yatay ve dikey yazılar için type Tur kenarda Küçük ok altında benzer özelliklerini olduğunu göstermektedir. Uzun bir şekilde mause sağ tıklamak yeterli olacaktır.

Photoshop vs6 tenk modları ve kullanım alanları:
Fotoğrafım açmak için aşağıda minibüsü paneline bölüm 4 photoshop’un temelleri klasöre giriyorum photoshopta açmak istediğim çalışmalarında açmak istedim. Fotoğrafın üzerine çift tıklıyorum bana hem üzerine çift tıkladığımda minibüs benimki izlenecektir. Renk modları fotoğrafımızı ne yapmak istiyoruz. Örneğin askere göndermek istersek CMK yapmalıyız ya da dijital paylaşım internette fotoğrafımızı bir yerde yansıtmak istiyorsan ben ayrıca bir kullanmalıyız. CMK 4 farklı rengin karışımı ile baskı yapılıyor fotoğrafımız acil ise bir şey yaptığımız zaman fotoğrafımızı ışıklar oluştuğu için ışıklı acil bir değerlerinden oluştuğu için fotoğrafımızı ayrıca bir kullanıyoruz. Bu notları nasıl değiştiriyoruz. Yukarıdaki imajı menüsü altında not bölümüne gelip sağ tarafta açılır menüden fotoğrafımızın modunu değiştiriyoruz. Bir yerde fotoğrafımızı yansıtmak istiyorsak arşivi asker göndermek istiyorsan cmyk renk kodunu seçebiliriz ya da fotoğrafımızı siyah beyaz kullanacaksan yukarıda görev sadece siyahtan oluşmasını istiyorsak seçebiliriz. Cmyk yapıyorum cmyk çevirdiğini bana soruyor ve fotoğrafım 4 80 karşılık baskıya uygun haldedir. Yukarıdaki İmaj minişin içinde mont menüsünden renk değiştim notlarını uygulayabiliriz.

Photoshop vs6 yakınlaşma uzun ve taşıma işlemleri:
Açmış olduğum fotoğrafı daha detaylı görmek için yakınlaşmak istiyorum. Bunun için toll aracıma kullanmam yeterli olacaktır. Ölçmenin şey içinde en alt tarafta bir tane büyüteç simgesi görmekteyim. Aracın üzerine geldiğimde aracım aktif oluyor. Büyüteç aracını seçtiğinde. Aracımın üzerinde artı işareti çıkmakta fotoğrafıma yakın açabileceğim anlamına geliyor. Fotoğrafı tıkladım da yakında yaşıyorum uzaklaşmak istiyorum. Çok yakınlaştım yukarıda options paneli içinde büyüteç aracımın Zoom aracımla ilgili özellikleri gösteriyor. Sol tarafta iki tane Simge görmekteyim artı ve eksi büyüteç simgesi eksiye tıkladığında fotoğrafın üzerine gelip tıklama işlemi yaptımda fotoğrafından uzaklaşıyorum. Fotoğrafıma yakınlaşıyor sağ tarafta kaldı. Ben kaymak istiyorum sağ tarafa araç menüsünde bir tane ev simgesi görüyorum. Hentbol fotoğrafı kaydırma yarıyor. Aynı zamanda bunun kısa yolu başka bir yerel seçim. Boşver Face’e bastığın zaman direk hem tarayıcı kısayol olarak seçiliyor fotoğraftan uzaklaşmak istersek klavyede kısayolu mevcut boşluk kontrolü ya da elmaya bastığınızda artı işareti oluyor. Aynı zamanda alt tuşuna bastığınızda eksi işareti ne dönüyor fotoğraf metni açmak için boşluk. Elmas uzaklaşmak için boşluk elma alt tuşu fotoğrafınızı numara işte daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Geri alma paneli:
Photoshopta yaptığımız bütün işlemler kademe kademe kayıt altında sunmakta sol tarafta araç paneli içinde. Ben bıraktığım seçiyorum fotoğrafımı boyama işlemi yapıyorum. Flashtool yanımda elmas ev komutu ile ben geri alma işlemi yapabilir. Bir kere daha geri almak istiyorum. Gördüğünüz gibi aldığım hamle tekrar geri aldı. Sadece bir hamle kullanmak için elma yapmamız gereklidir. Eğer ki ben birden fazla geri alma işlemi uygulayacak sağ altında hemen Stepway 46 etmaje tıkladığımda birden fazla geri alma işlemi yapmak da eğer ki ben işlememek bir kademe öne almak istiyorsan nun üstünde step forward yanında elma IŞİD size komutu ile ileri alıyorum. Bu yaptığım işlemler aynı zamanda bir panelde kayıt altındadır. Sunmakta yukarıda windows menüsü altında History paralimi açtığımda bütün işlemler burada kayıt altında tutulmak da benim yaptığım işlem görmüş olduğunuz gibi burada branş dolumu seçtim History panelinde de branş yaptım. İşlem gözükmekte kademe kademe görebiliyorum. Fotoğrafımı seçtiğim zaman elmaya ile öncesini ve sonrasını görebilirsiniz. Bütün yaptığımız işlemler hiç söyle panelinde kayıt altında tutulmakta fotoğrafımızı yanlış bir işlem yaptığımız da. Herhangi bir korkulacak bir durum yok History paneli bizim imdadımıza yardımımıza yetişiyor.

Fotoğraf boyutlandırmak:
Açtınız fotoğrafı yukarıda İmaj menüsü altında İmaj sayısı panelini açıp Pixelş ya da santim değeri girerek boyutlandırma işlemi yapabiliriz. Yukarıda İmaj menüsü altında email sayfaları maçı açılan panelde fotoğrafımın kaç piksel olduğunu aynı zamanda altında döküman sayfası ev aldığını bana göstermekte internette kullanmak istiyorsanız buraya internet sayfanızın Pixel değerini girmek yeterli olacaktır. Örneğin 600 piksel ya da fotoğrafınızı bastıracak sınız burada döküm medsahis bölümün hemen sağ tarafından açılır menüden fotoğrafınızı santim diye mi görebiliyorsunuz. Ben fotoğrafımı 30 sensin yapacağım ben 30 santim değeri girdiğim zaman sağ tarafta kitlenmiş bir şekilde orantıyı koruyarak en boy oranını girmekte burada Reflection da fotoğrafını deyip ya internette kullanmak istiyorsanız, 72 deyip yani baskıya yol vermek istiyorsanız standart 300 deyip ayarlamanız yeterli olacaktır. Okey butonuna bastığım da boyutlandırma işlemi fotoğraf mavi uygulanacaktır.

Çalışma alanını boyutlandırmak:
Bazı durumlarda fotoğrafımızın kenarındaki boş alana ihtiyaç duyuyoruz. Bunu yukarıda imaj Mayıs altında kalması hastanenin açık kenara ne kadar boşluk istersek o değeri girebiliyoruz. Yukarıda imajı menüsü altında kalmazsa İshale limon içiyorum burada açılır menüden santimetreye seçiyorum. Kenarda en olarak yazıyorum 10 santim boyu da yazıyorum 10 santim kenarlarda boşluk istiyorum. Okey butonuna bastığım zaman fotoğrafını kenarında çalışmalar onun kenarında boş olacaktır. Çalışmalarımızla ilgili boyutlandırma işlemini kalmaz sayısı panelinden yapıyoruz.

Fotoğrafı döndürmek:
Photoshopta açtığımız fotoğrafları Saat yönünde ve saat yönünün tersine çevre biliyoruz. Bunu öğrenmek için imaj teyit panelinden fotoğrafın döndürme işlemi ne yapabiliyoruz. Yukarıdaki İmaj menüsü altında imaj notation menüsünden 180 derece fotoğrafını değiştirebilirim. 90 derece Club valiz Saat yönünde değiştire biliyorum altındaki 90 derece Country Club Vice saat yönünün tersinde çevre biliyorum. Tren Club valiz ya da Country Club valiz eksi 7 artı değer girip ona göre çevirebilirim. Örneğin Glock valiz 10 derece saatlerinde çevir geri geliyorum ya da 90 derece saat yönünde fotoğrafını çevirme işlemi yapabilir. Örmüş olduğunuz gibi fotoğraf döndürme işlemi İmaj menüsü altında email ateşin da yapabiliriz.

Fotoğrafı kırpmak:
Fotoğrafımızın belli bir detayını kullanmak istiyorsak croft’un aracı ile o detayı kırpa biliyoruz sol tarafta araç paneli içinde kuruttular acından fotoğrafını kırpma işlemi yapacağım. Aracımı seçili hale getirdim de fotoğrafım kenarında tutamaçları görüyorum. Buradan istediğim halanın seçebiliyorum aynı zamanda Escape tuşuna basıp tekrar göstereceğim fotoğrafın belli bir alanı üzerine çerçevede açabiliyorum. CS6 ile beraber yeni gelen bir özellikten bahsedeceğim yukarıda options vardı. Elektronik sensin butonu görmekteyim. Ben bunun aktif ettiğimde fotoğrafını dışı alındı direkt silinecektir ama ben burnum aktif butonu kaldırdığım zaman fotoğrafımı her zaman koruyacaktır. Üzerine çift tıklıyorum fotoğrafta kırpma işlemi yaptım. Tekrar soktular içmeye geliyorum. Fotoğrafın üzerine tıkladığımda fotoğrafımı sakladığını görmek de ben buraya aktif etseydin fotoğrafını silecek de sadece benim programım alan kalacak bu CS6 ile beraber yeni gelen bir özelliktir.

Açı hatalarını düzeltmek:
Açtığın fotoğrafta ağacın sola doğru bileyim olduğunu aç hatası ne olduğunu görmek için okula rejim alıp bu aç hatasını sizde giderebilirsiniz. Sol tarafta araç panelinden croft’un aracımı seçiyorum. Fotoğrafın üzerine mikrop alanı açmıyorum çalışma alanının dışına gri zemin üzerine gittiğim zaman nasıl okuma simgesi değişiyor ok yönleri gözüküyor. Fotoğrafımı çevre bileceğim anlamına geliyor fotoğrafımı Mause da tıklayıp sürükleme aç hatasını düzeltme ve yardımcı olacaktır. Görmüş olduğunuz gibi Club alanında bana nereden kaplayabileceği mide direk otomatik olarak çerçeve açmıştır üzerine çift tıkladığımda aç hatam test edecektir.

Temel seçim araçlarını kullanmak:.
Fotoğrafın belli bir bölgesine müdahale etmek istiyorsan temel seçim araçlarından rectangle Michael ve eliptical Marketing gibi araçları kullanarak o bölgeye müdahale edebiliyoruz. Araç muayenesi için de zevkten yılmar kutular acımı seçiyorum ve Herman etrafına bir çerçeve açıyorum. Gelmiş olması benim sadece Allah’ım burası ben buraya müdahale etmek istiyorum renk değiştirebilirim. Herhangi bir işlem yapabiliyorum ya da farklı bir sayfaya taşıma biliyorum ya da seçim alanımı daraltıp ya da bir ülke biliyorum öyleyim. Ben bu seçim alanına büyüteceğim shift tuşuna bastım zaman iletişim ağrısı oluyor seçim alanına dahil etmem için iletişim değişiyor yine çerçeve açıyorum seçim alanıma büyütüyorum. Ya da ben seçim alanını daraltmak istiyorsan alt tuşuna basıyorum. Tekrar çerçeveletip alalım mı daraltıyor seçim alanı dediğim gibi istediğim işleme ben buraya yapabiliyorum. Rengini açma rengini kapatma koyulaştırma netleştirme ya da farklı sayfaya taşıma bir karıdan mu var acaba seçiyorum. Farklı sayfaya taşıyacağım görmüş olduğunuz bir gün geçim değişti kesme işareti çıktı malsın da tıklayarak 2. bir sayfaya taşıma işlemi yapabilirim. Temel seçimi araçlarından rectangle tool aracını kullanarak hızlı bir şekilde seçim alanı olmuştur.