Microsoft kamuda yazılım ile ilgili oranının çok yüksek olduğunu belirterek, yazılımın kullanılmaması zafiyetine neden olmaktadır." dedi.
Microsoft Microsoft'un 25. yılı olduğunu söyleeyerek, Türkiye'de dönüşüme katkı sunacaklarını beyan etti.

Türkiye için yapılan işlerin önemli olduğunu ücretsiz online yazılım geliştirme platformumuz Akademi uygulama geliştirmeyi öğrettik. Bununla kullanarak ürünleri geliştirip, yurt dışına satması için çalışıyoruz." diye konuştu. birlikte çocuklara kodlama eğitimi verildi dedi. 2000 girişimciye, Microsoft teknolojilerini sundu.
Yılmaz, bizim ülkemizde kamuda lisanlı ve aktüel yazılım kullanım nispetının çok düşük olduğuna dikkati çekerek, bunda maliyet ve satın alma süreçlerinin müessir bulunduğunu, özel sektörün bu alana daha çok örutubet verdiğini ve yatırım yapmış olduğunı bildirdi.

"kamuda güncel yazılım kullanmama oranı yüzde 90'ın üzerinde." diyen yılmaz şöyle devam etti:

"ümit ediyorum bu zamanla değişecek, çünkü aktüel makalelımın faydası görülmeye başlandı. Işin bir maliyet yapısı var ama maliyetten önemlisi değer. O değeri, dönüşümü gösterdikçe tahmin ediyorum tüm kamu kurumlarımız da güncel makalelım kullanmaya başlayacaklar."

1 milyardan fazla aygıt takipte

Yılmaz, türkiye genelindeki kullananların yüzde 60'nın ise makalelımlarının aktüel olduğuna işaret ederek, "güncel yazılım kullanılmaması emniyet zafiyetine neden oluyor. Microsoft olarak tüm güncel yazılımlarımızı en güvenli şekilde geliştiriyoruz. Aktüel yazılımı kullanmak, sizi otomatik korumak anlamına da geliyor." dedi.

Microsoft'un bulut teknolojilerini korumak için çalışan bir siber emniyet merkezinin bulunduğunu anlatım eden yılmaz, burada çalışan ekiplerce ayda 200 milyar e-posta ile 300 milyar şahsi kimliğin kontrolünün yapıldığını ve 1 milyardan fazla aletin takip edildiğini söylemiş oldu.
"hac kuralari bulutta çekildi"
Kurumlarda da gelenekselden çevrimiçi hizmetlere dönüşüm sağlanmaya çalışılmış olduğunı, bunun en güzel örneğinin e-devlet uygulamaları bulunduğunu vurgulayan yılmaz, kurumlarda büyük veri için çalışmaların olduğunu anlattı.
Şunları kaydetti.çekiliş sonuçlarının açıklandığı ilk 2 saat içinde 1,2 milyon hacı talibina erişim sağlandı. Kati kayıt işlemlerinde de ilk 1 saatte 32 bin hacı adayı saptanca belgesini aldı. Hac kuraları bulutta çekildi diyebiliriz. diyanet işleri başkanlığında senede bir kere gerçekleşen hac çekiliş kuraları buna iyi örnek. zaman arzu ettiğiniz gibi efsunyüp küçülebiliyorsunuz ve anlık kullanıp anlık ödüyorsunuz. Hac kura çekiliş neticeları ve kayıt işlemlerinde diyanet işleri başkanlığı bu yıl azure bulut platformumuzu kullandı. gore bir altyapı almak isterseniz, o müessese anlam ifade etmeyen bir yatırım yapmış oluyor. Siz kocaman bir altyapı kurarsanız ancak bir defa kullanmak üzere yanlış bir yatırım yapmış olursunuz. Microsoft'un bulut platformunu kullnır.

YUKARI