Yazar: 23 Ekim 2016

Kullanıcıda Facebook, haberde Twitter önde

istatistiklere bakılırsa türkiye’de 46 milyon web kullanıcı sayısının yaklaşık 42 milyonunun aktif olarak toplumsal medya kullandığı belirlendi. nüfusumuzun yüzde forty five’i mobil üzerinden toplumsal medya kullanırken, türkiye’deki insanoğluın maksimum kullandığı sosyal platformun ise feysbuk olduğu tespit edildi. ülkemizde bilinen ve tanınan ilk toplumsal medya aracı olması sebebiyle öne çıkan facebook’un peşinden sırasıyla en çok youtube, whatsapp, twitter ve instagram’ı kullandığımız saptandı.

erkekler facebook, gençler whatsapp, hanımlar ise instagram kullanıyor
feysbuk’u kullananların büyüok çoğunluğunu erkekler oluştururken, önceleri bir tek seyretme yapılan youtube’da ise son yıllarda paylaşım ve yorum yapma konusunda büyüok artworkış gözlendiği belirlendi. whatsapp daha çgood enough gençler, öğrenciler ve iş yerlerinde çalışma arkadaşları gibi gruplar arasında fazlaca yaygın bir uygulama olarak öne çıkarken, hanımların daha çok tercih etmiş olduğu instagram’ı ise özellikle üniversite gençliğinin yoğun şekilde kullandığı tespit edildi.

haber sayısında “twitter” ilk sırada yer aldı
medya takip ajansı interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve mahalli gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına bakılırsa, yazılı basında yılbaşından bu yana sosyal ağlar ile ilgili a hundred and fifteen bini aşkın haber yer aldığı belirlendi. sosyal ağlar içinde twitter, hakkında çıkan toplam 46 bin 584 haberle ilk sırada yer alırken, facebook ile ilgili ise toplam 35 bin 832 haber çıktığı belirlendi. instagram hakkında yazılı basına toplam 20 bin one hundred ten haber yansırken, youtube ile alakalı da 7 bin 60 haber yayınlandığı tespit edildi. whatsapp’ın da yazılı basında 6 bin 366 habere mevzu olduğu belirlendi.