google adwords

Yazar: 26 Ocak 2019

Google Adwords Sertifika

Google Adwords uygulaması 2000’li yılların başında bizim karşımıza çıktı. Ancak uygulama kullanmanız için size sertifika alma zorunluluğu da getiriyor. Bu sertifikayı alabilmek için de bazı aşamaları geçmeniz gerekiyor.  Öncelikle sertifika hakkında bilgi sahibi olmazı gerekiyor.

Kimler Google Adwords Sertifikası Almalı?

Google sertifika öncelikle uygulamayı aktif olarak kullanan kişiler tarafından alınmalıdır. Sertifikayı almak için Adwords ve online reklamcılık alanlarında bilgi sahibi olmalı ve pratik yapmanız gerekiyor. Sadece okuyarak bile sınavı geçebilirsiniz. Ancak sınavda amaç sadece size sertifika vermek değil, Google Adwords uygulamasına ne kadar hakim olduğunuzu görmektir. Google Adwords sertifika sürecinden eksikleriniz fark edebiliyorsunuz. Bu yüzden Adwords uygulamasına hakimiyet durumunuz öğrenmek ve bilgi düzeyiniz hakkında fikir edinmek için Google Adwords sertifika sınavına girebilirsiniz. Dijital ajanslarda çalışan kişiler, bireysel olarak Adwords danışmanlığı hizmeti verenler ya da firmalardaki interaktif ve dijital pazarlama bütçesi görevlileri Google Adwords sertifikası mutlaka edinmelidir. Bunun yanında bireysel uygulama kullanıcıları da bu sertifikayı alabiir.

Google Adwords Sertifika Sınavı

Google Adwrods sertifikasını kazanmak için ilk olarak Adwords Temel Düzel sınavını başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor.  Daha sonra ise 5 tane olan uzmanlık sınavlarının her birinden başarılı olmanız gerekiyor. Uzmanlığınıza göre istediğiniz sınavdan başlayarak sınavı geçmeye çalışabilirsiniz. Karşınıza çıkan uzmanlık sınavları şunlardır:

  • Arama Ağı Reklamcılığı
  • Görüntülü Reklamcılık
  • Video Reklamcılık
  • Alışveriş Reklamcılığı
  • Mobil Reklamcılık

Google sertifika süreci hakkında detaylı bilgi veriyor. Ayrıca internet üzerinden çok sayıda ücretsiz kaynak ya da çalışma materyali ve örnek sınav bulabilirsiniz. Ancak Google formatına uygun olan sınavları bulmaya özen gösterin.

Her iki sınava da aynı anda hazırlanabilirsiniz. Goole 17 sayfadan oluşan Adwords Temel Düzey Çalışma Kılavuzu hazırlanmış için uygun bir seçenektir. Ancak bu kaynak İngilizcedir. Bunun yanında örnek sınavlarla birlikte ilk denemenizde yeterli notu alarak Google Adwords sertifika sahibi olabilirsiniz.  Uygulama üzerinde standart raporlar ve optimizasyon araçları gibi bölümlere göz gezdirebilirsiniz. Toplam 10 saate yakın bir çalışma ile temel Google Adwords sertifikasına kolayca ulaşabilirsiniz.