google adwords

Yazar: 26 Ocak 2019

Google Adwords Nedir Ne İşe Yarar

Google Adwords Nedir Ne İşe Yarar

Google Adwords uygulaması kullanan kişilerin kendi reklamlarını yapmasını sağlayan bir uygulamadır. Müşteriler Google üzerinde anahtar kelimeler sayesinde aramalar yaparlar. Anahtar kelimeler ise kullanıcıların arama yaparken arama kutusuna yazdığı ya da yazabileceği kelimelerdir. Kullanıcılar ya da müşteriler arama kutusunu kullanarak istedikleri bilgilere ulaşmaya çalışırlar. Ancak öyle kelimeler vardır ki çok arandığı için değerleri anahtar kelime kadar artar.

Anahtar kelimeler Google Adwords sevisi için oldukça önemli bir bölümdür. Arama bölümüne tıklandığı an aramak istediğiniz kelime ile ilgili web siteleri liste halinde karşınıza gelir. Arama motorları basit bir mantıkla çalışır. Genel olarak arama sonuçları yatay satırlarda listelenir ve bu satırların en üst bölümünde ise Google Adwords reklamları yer alır. Bu şekilde arama motorlarında anahtar kelimeyi aratanlara karşı siz Google Adwords uygulamasını kullanarak üst sıralara yükselirsiniz. Bu durum sizin için büyük bir avantaj haline gelir. Mesela bisiklet parçalarını satacaksanız “bisiklet parçaları” ifadesini kullanabilirsiniz.

Google uygulamasına başvuru yaparak anahtar kelimeleri belirlemeniz mümkündür. Gerekli bilgileri girip ödeme yapar ve Google Adwords hesabına sahip olabilirsiniz. Bundan sonra belirttiğiniz anahtar kelimeler internette arama yapan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz anahtar kelimenizle direkt olarak ilişkilidir. Müşterileriniz, üyeleriniz ya da bilgisayar kullanıcıları bu sayede sizi kolayca bulabilir.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords hesabınızı en verimli şekilde çalıştırmak ve yönetmek için anahtar kelime, yerleşimler, reklam sıralaması, teklifler, kalite puanı gibi bazı temel noktalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Google Adwords uygulamasının ne olduğuna dair bir arama yaparsanız karşınıza ilk etapta tıklanma başına maliyet kavramı çıkacaktır. Tıklanma başına maliyet bu uygulama için önemlidir. Ödemeleriniz bu kritere göre yapılır. Bir bilgisayar kullanıcısı bir anahtar kelimeyle arama yapar ve size ait Google Adwords reklamı en üst sırada yerini aldı. Kullanıcı sizin sitenize tıkladığında yaptığınız Google Adwords ödemesinden düşer. Yani reklamlar sizin Tıklama başı maliyeti ödemenize bölerek ortaya çıkan değer kadar yayında kalır. Google Adwords uygulaması tamamen reklam üzerinden prim yapmak ve para kazanmak üzerine kurulu bir sistemdir.