google adwords

Yazar: 26 Ocak 2019

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Google Adwords Hakkında

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google seçtiğiniz anahtar kelimeler sayesinde reklam yayınlar ve tıklama başı sizi ücretlendirir. Bu uygulamayı Google Adwords uygulaması üzerinden yapar. Google Adwords uygulaması en ucuz şekilde, en kolay ve en hızlı reklam vereceğiniz platformdur.

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Sistem Google arama motoru üzerinde hedeflediğiniz anahtar kelimeler sayesinde arama yapan kullanıcılara arama sonuç sayfasında üst ya da alt kısımda reklamlarınızı göster ve kullanıcılar sayfanıza tıklayarak girdiğinde ücret ödersiniz.

Google AdWords Reklam Modelleri

Google Adwords, Google uygulamaları arama sonuçları sayfasına ya da Google uygulamalarına reklam vermenizi sağlar. Bu uygulamada reklam modelleri için metin, resim ya da video kullanabilirsiniz. Reklam vermeyi istediğiniz mecra türüne göre tıklanma başına, gösterme başına, video izleme başına ya da mail okuma başına ücretlendirme olur.

Arama Ağı Reklamları

Google arama sonuçları  sayfasında reklamınız gözükür ve tıklama başına maliyet ödersiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Reklamları

Google uygulamasının görüntülü reklam ağına kayıtlı sitelerde reklamınız metin, resim ya da video şeklinde gösterilir. Tıklanma başına ya da 1000 gösterim bazında ücrelendirilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları

E ticaret siteleri için Google arama sonuçlara sayfasında ürünlerin reklamı yapılır. Ürünün ismin, fotoğrafını ve fiyatını listeleyebilirsiniz. Google Alışveriş reklamları e ticaret sitelerinin sık olarak kullandığı ve tıklanma başına maliyet olduğu sistemdir.

Mobil Uygulama Reklamları

Mobil uygulamaları indirmek ya da kullanıcıların etkileşime geçmesi için Google arama ağı, görüntü reklam ağı ya da PlayStore üzerinde reklamlar yayınlanır. Burada tıklanma başına ya da indirme başına maliyet çıkarılır.

YouTube Reklamları

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru Youtube video reklamlarınıza yer verir. TrueWiev reklam modeli ile video önü, arama sonuçlar ya da video izlenme sayfasında reklamınız yer alır. Seçiğiniz reklam türüne göre video izleme başına ya da video açılma başına ücret ödersiniz.

Gmail Reklamları

Gmail kullanıcılarını demografik, ilgi alanı, domain, konu ya da anahtar kelime hedefli şeklinde hedefler. Kullanıcıların mail kutularına reklam olarak gidebilirsiniz. Mail açılma başına ücret ödersiniz. Mail içinde yer alan tıklamalar için bir ücret ödemesi yapmazsınız.