google adwords

Yazar: 26 Ocak 2019

Google Adwords Fiyatlandırma

Google Adwords Fiyatlandırma
Google reklam bütçenizi anlık şekilde takip edebilirsiniz. Geri dönüşü hızlı ve en iyi biçimde alabilirsiniz. Google Adwords uygulamasında kesin bir maliyet rakamı ya da ücret tarifesi vermek doğru olmaz. Google reklamları kampanya maliyetleri çok sayıda değişkene bağlıdır. Mesela kampanya hedefi olan ülke ve şehir ya da lokasyon seçimleri, reklam veren kişini hedefleri, sektördeki rekabet katsayıları Google Adwords fiyatlandırmasını etkiler. Yönetilen kampanya reklam veren kişilerin belirttiği günlük, aylık ya da haftalık olarak bütçe içinde kalarak bütçe dahilinde reklamları en efektif ve verimli şekilde yayına almayı amaçlanır.
Google Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?
Google Adwords uygulaması sonuç odaklı çalışan bir sisteme shiptir. Reklamlarınızın gösterilmesi için bir ücret ödemezsiniz. Ancak ziyaretçiler işletmenizi reklamlarda tıklayarak web sitenizi ziyaret ettiğinde ücretlendirme olur. Bu fiyatlandırma modeli daha sık tercih edilir. Google Adwords uygulamasının yaptığı ücretlendirme şekilleri:
Tıklama Başına Fiyatlandırma (CPC: Cost Per Click):
Bu sistem reklam her tıklandığında ortaya çıkan birim bir ücrettir. Belirli günlük bütçe oluşturulur. Mesela günlük bütçe 50 TL olsun. Tıklanma ücreti belirlenir. Mesela 50 kuruş olsun. Reklam veren reklam kriterlerini belirler. Reklamın gösterileceğin günü, saati, bölgeyi, hedef kitleyi belirledikten sonra reklam yayına girer ve her kullanma 50 kuruş olarak ücretlendirilir. Reklam 50 TL bütçe dolana kadar yayında kalır ve 50 TL dolduktan sonra yayından kalkar.
Görüntüleme Başına Fiyatlandırma (CPM: Cost Per Mile / Thousand Impressions): Sistem Google reklam fiyatları görüntülenme sayısına göre belirlenir. Sistemde reklamın bulunduğu sayfa 1000 kere görüntülendiği zaman 1 birim kabul edilir ve bu birime dayalı bir ücretlendirme olur.
Aksiyon Başına Fiyatlandırma (CPL: Cost per Lead/Cost per Action): Bu reklam sistemi tıklanma ya da görüntülenme sayısına göre değil de reklam verenin belirlediği faaliyete göre ücrete tabi tutulur. Sonuç olarak ücretlendirme reklam verenin üyelik yapması ile belirleniyor ve bu uygulamada yapılan reklamın kontrolü reklamı veren kişide oluyor.
Satın Alma Başına Fiyatlandırma (CPA: Cost Per Acqusition): Bu sistem ise reklamı yapılan ürün ya da hizmeti satın aldıktan sonra ücretlendirmeye tabi tutar. Reklamla girilen siteden satın alma işlemi, form doldurma, belge indirme ya da para transferi gibi işlemlerden sonra ücret yansıtılır.