wordpress temel eğitim

Yazar: 19 Şubat 2019

Alan Adı ve WordPress’e Uygun Hosting Alımı

Sitenizin internet üzerinden yayın yapması adına bir bilgisayara ihtiyacı olur. Sitenizi kendi bilgisayarınıza kurma yoluyla bilgisayar yardımıyla internet bağlantısıyla yayın yapabilirsiniz. Ancak yayın yapmak için bilgisayarınız 7 gün 24 saat açık olmalıdır. Kişisel bilgisayarlarda bu durum mükün olmayabilir. Kişisel internet hattınız ve bilgisayar kapasitenizi yüksek ziyaretçi trafiği yüzünden yapılan işlemler için yeterli olmaz. Bu durumu ortadan kaldırma için ise sitenizin dosyalarını saklayan, sürekli açık kalan ve sadece internet yayını için tasarlanan ağ bağlantısına sahip Serverlara başvuranız gerekiyor. İşte bu işi yapan çok sayıda hosting firması bulunur. Bu firmalar da hosting alımı yaparak sitenizin kesintisiz oalrak rahat bir şekilde yayınlanmasını sağlar.
Domain ise bir bakıma sitenizin ismidir. Domain bunun yanında insanların sitenize gelmesini sağlayan bir web adresidir. ornek gibi. Bunu facebook, Google gibi siteler de eklenebilir. Ziyaretçiler sitenize direkt olarak ulaşmak için internet tarayıcısınn adres bölümüne domaininizi yazar ve sitenize ulaşır. Domain ve hosting servisleri ücretli hizmet verir. Ücretsiz servisler bulunsa da bu servisler site kurmanın dışında web projelerinizi test etmek adına daha doğru işlem yaparlar. Site yayını ücretli servisler kullanarak daha kaliteli yapılabilir. Domainler sizin adınıza en az 1 yıl tescillenir. Domaininiz daha uzun süreli olarak da tescillenebilir. Fakat her süre sonucu domaini kullanmak için yenileme işlemine ihtiyacınız vardır. Hosting servisleri de isterseniz aylık isterseniz de yıllık olarak ya da daha uzun süre kiralama işlemine tabidir. Sitenizin sürekli olarak yayına devam etmesini istiyorsanız her süre sonunda hosting yenileme ya da satın alma işlemi yapmanız gerekiyor. Hosting ve domain her sitenin satın alması gereken durumlardır.
Bazı hosting firmaları yıllık alım yaptığınızda domaini ücretsiz verebiliyor. Bunun için doğru bir firma bulmalı ve sizin isteklerinizi karşılayacak ve size kaliteli hizmet verecek hosting firmasını ve doğru domain adını belirlemeniz gerekir. Bu sayede hem siteniz her zaman hizmet verir hem de adresiniz ziyaretçilerin akıllarında kalacak bir yapıda olabilir.